Araç çubuğuna atla

Kia Picanto Elektrikli Bir Modele Dönüşecek

Kia’nın giriş seviyesi elektrikli aracı olacak.

Kia, ufak şehir aracı olan Picanto modelini bütçe dostu elektrikli bir modele dönüştürmeye hazırlanıyor. Kia Avrupa operasyon müdürü Herrera, ufak bir elektrikli araç geliştirmenin oldukça zor olduğunu fakat eninde sonunda bunu yapmak zorunda olduklarını açıkladı.

Otomotiv endüstrisi şu dönemlerde emisyon kurallarının iyice sıkılaştığı Avrupa’da ufak araç stratejisini belirlemeye çalışıyor. Üreticiler ise modellerine oldukça masraflı olan yeni teknolojiler ekleyerek kar marjını düşürmek zorunda kalıyor. Örnek vermek gerekirse Ford bölgede Ka+ modelini satmayı bırakacağını belirtirken, Opel’de benzer açıklamayla Karl ve Adam modellerinin üretimini daha önce durdurmuştu.

Volkswagen Grubu’nun da VW Up, Skoda Citigo ve SEAT Mii üçlüsünü sadece elektrikli olarak piyasaya sunacağı belirtiliyor. Volkswagen patronu Herbert Diess, daha önce yapmış olduğu bir açıklamada uygun fiyatlı EV modellerinin 2023’ten önce gelmesinin imkanı olmadığını belirtmişti.

Renault ise henüz tam olarak fiyatı belirlenmese de yaklaşık olarak 10 bin Euro fiyat etiketine sahip giriş seviyesi elektrikli modelini önümüzdeki beş yıl içinde Avrupa pazarına sürmeyi hedefliyor. Fakat Kia Avrupa operasyon sorumlusu olan Herrera Renault’nun bu iddialı hedefine biraz şüpheci yaklaşıyor; “Bunun çok cesur bir açıklama olduğunu düşünüyorum, çünkü en zorlandığımız şeylerden biri de elektrikli araçları karlı hale getirmek. Ve aracın boyutu ne kadar küçükse, bunu mümkün kılmak da o kadar karmaşıktır. Dolayısıyla bu zaman dilimi içinde 10 bin Euro fiyatlı bir elektrikli modelin pek de gerçekçi olduğunu düşünmüyorum”

Elektrikli Picanto’da tam olarak son kararın verilmediğini belirten Herrera, onay verilmesi halinde aracın fiyatının 16-17 bin Euro civarında olmasını planladıklarını belirtti.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: