2020 Hyundai i10 Yeni Yüzü ve İnanılmaz Teknolojileriyle Geldi

2020 Hyundai i10 yeni yüzü ve bünyesindeki barındırdığı inanılmaz teknolojileriyle geldi

Kore menşeili küçük hatch sürücülere çok fazla şey sunuyor.

Piyasadaki markaların birçoğu küçük otomobilleri geride bırakmayı tercih ederken Hyundai aksine A segmentinde tutunmaya çalışan i10’u tamamen yeniledi. Bir ve ikinci nesilden sonra üçüncü nesle geçen i10, eski nesillerine göre tasarım, görünüm ve altyapı anlamında çok daha olgun bir hale gelmiş.

Kore menşeili küçük hatch’in dikkatli bakıldığında ön bölümünde ciddi değişimler yapılmış. Çok daha büyük bir kaputla tasarlanan yeni i10’un ön farlarında’da eski nesillerine göre iyileştirmeler mevcut. Öyle ki artık eskiye göre daha agresif. Aydınlatma takımının arasında kalan ızgara boyut olarak büyüme kaydederken yuvarlak LED gündüz sürüş farlarına da ev sahipliği yapıyor.

Eski nesillerine göre boyut anlamında göze çarpan büyük bir değişiklik yok. Eski nesillerinde olduğu gibi i10 3.67 metre boyunda ve ve 2.42 metre aks mesafesi sunuyor kullanıcılarına. Bunun dışında yüksekliğin 20 mm azaldığını ve genişliğin ise 20 mm arttığı göze çarpıyor. Bu değişim ve gelişimler i10’u hem daha olgun bir yapıya kavuşturmuş; hem de kabin kısmını daha geniş yapmış. İ10 arka bölümde oturan yolcularını da unutmayarak onlara daha iyi bir alan imkanı sunmuş. İ10’un bagaj hacmi ise 252 litre.Özellikle üzerinde durulması gereken nokta iç mekan. Çünkü Hyundai en büyük ve önemli gelişimleri burada gerçekleştirmiş. Eski nesillerindeki gibi i10’un malzeme kalitesi çok iyi değil ancak eskiye göre iyileştirilmiş, güncelleştirilmiş multimedya sistemi ve göstergeler ilk bakışta göze çok daha güzel görünüyor. Bu değişimler de küçük hatch i10’u Mk2’den ayırıyor.Yeni i10’un sunduğu bir diğer özellik ise 8’’ boyutundaki bilgi eğlence sistemi bundan sonra Apple CarPlay ve Android Auto ile de uyumlu. Tüm bunların dışında bize ek olarak sunulan Bluelink sistemini de bünyesinde bulunduruyor. Gerçek zamanlı trafik, güncel hava durumu ve bakım noktaları verilerini toplayan teknolojinin uygulaması ise aracın klima ve kapı kilitleme gibi özelliklerini uzaktan kontrol etmemizi sağlıyor.Biraz daha detaya inerek kaput altına baktığımızda ise yeni i10’un 67 bg güç, 96 Nm tork sunan 1.0 litrelik, üç silindirli motorla bizi karşıladığını görmekteyiz. Normal şartlarda 5 ileri manuel şanzıman ile gelen modelde yeni i10 bize 5 ile robotik şanzıman opsiyonu da sunmakta. İkinci bir seçenek ise 1.2 litre hacimli, 84 bg güç, 118 Nm tork üretebilen üniteyi görmekteyiz. Lakin tüm bunların yanında Türkiye pazarında farklı motorlar görmemiz de olası bir durum. Özellikle beklediğimiz Hyunda’nin sunduğu LPG uyumlu motoru Türkiye’de de görmeyi umuyoruz.

Güvenlik kanadına baktığımız zaman i10’un donanımlı, zengin bir cephanesi olduğunu görüyoruz. Hem sürücüyü hem de yayaları düşünen bu donanımlarda şerit takip sistemi, hız sınırı algılama, otomobil ve yayaları algılama özelliğine sahip ön çarpışma asistanı ve yorgunluk tespit sistemi gibi özellikler yeni i10’da bulunacak.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: