Araç çubuğuna atla

Bugatti Chiron Longtail, Nevada’da 515 km/sa Hıza Ulaşabilirmiş

Bugatti gücüne güveniyor.

Eğer ki otomobil dünyasını takip ediyorsanız Bugatti longtail Chiron’un bir azami hız testine çıktığını duymuş olmalısınız. Yayınlanan verilerde Bugatti longtail Chiron’un 490.48 km/sa hıza ulaştığı belirtildi. Şirket, hız rekorlarını kırmayı bıraktığını altını çizilerek vurguladığı için W16’lı hiper otomobil yalnızca tek bir yönde hızlanmıştı. Fakat Bugatti’nin dişine kan değmiş gibi görünüyor.Molsheimlı şirket, bir basın açıklamasında longtail Chiron’un çok daha yüksek süratlere çıkabileceğini belirtti. Yapılan açıklamalara göre bu yüksek hızlara erişebilmek için doğru bölgeyi bulmak gerekiyor. Bugatti, 21 kilometre uzunluğu bulunan Ehra-Lessien pistini tercih etmesinde güvenlik önlemlerinin özellikle ön planda tutulduğunu belirtmekte.

Fakat bu rekorun kırıldığı Nevada ile Saksonya’da bulunan Alman pist arasında dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta var. Ehra-Lessen pisti deniz seviyesinin 50 metre üstünde yer alıyor. Koenigsegg Agera RS’in rekoru kaptığı çöl ise denizden 1036 metre yükseklikte bulunuyor. Bugatti, bu farkın çok önemli bir değişken olduğunun özellikle altını çizmekte. Fiziğe baktığımız zaman sonuç olarak yükseldikçe basınç ve yoğunluk düşerek daha az aerodinamik sürtünme yaratıyor.Bugatti’nin mühendisleri yaptıkları deneyler sonucunda bir sonuca varmış. Bu sonuca göre bu canavarın, Nevada’daki yolda azami hız testi yapıldığı takdirde 25 km/sa daha hızlı gidebileceği hesaplanmış. Buna göre Chiron 500km/sa engelini ortadan kaldırarak 515 km/sa hıza ulaşabilirmiş ve iki sene önce kendi kırmış olduğu rekorunu yine kırabilirmiş.

Yapılan basın açıklamasındaki Stefan Ellrot’un ifadeleri şu şekilde:

Stefan Ellrot: “Hesaplamalarımız Nevada’da 25 km/sa daha hızlı gidebileceğimizi ön görüyor. Fakat bu fikirden vazgeçeli çok oldu. Bugatti’nin önceliği güvenliktir. Nevada’daki rota çok uzun ve yalnızca tek bir yönde ilerliyor. Herhangi bir problemin yaşanması durumunda güvenlik güçlerinin problem yaşanan bölgeye ulaşması bir hayli zaman alacaktır. Ayrıca yüzde 3 oranında bir eğim de bulunuyor. Orada rekor kırmak doğru gelmiyor.”Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: