McLaren, Elektrikli Hiper Otomobillere Hoş Bakmıyor

En azından şimdilik hoş bakmıyor..
Dünyanın en güçlü, en hızlı otomobillerini üreten firmalar arasında McLaren’de bulunuyor. McLaren, eski dönemlerde elektriğin gücünü kullanarak P1’in PHEV versiyonunu ortaya çıkartmıştı. McLaren bu otomobillerden yalnızca 375 tane üretmişti ve satışları bittikten sonra firma bir daha bataryalı otomobil üretmeme kararı aldı. Tüm otomobil üreten firmaların yavaş yavaş bu teknolojiye doğru yöneldiği ve ortaya kocaman bir elektrikli otomobil furyası çıktığı şu günlerde İngiliz üretici, bu duruma hala daha hoş bakmıyor.

McLaren’in yöneticisi Jamie Corstorphine Motoring.com.au’ya konuşmuş ve konuşmasında da firmanın 2025’e kadar hibrit ve elektrikli otomobiller ortaya çıkaracağını belirtmiş olsa da yine de bu tür otomobilleri üretmeyi düşünmediklerini belirtti. Yalnızca yeni emisyon standartları ve önceden belirlenmiş kalıplar için bu işe girişmeyeceklerini belirten yönetici, şirketin “hafif otomobil” tutkusunun elektrikli otomobiller için de geçerli olduğunu belirtti. Yönetici, şirketin bir elektrikli hiper otomobil üretmek istediğini özellikle belirtirken, bu üretilen aracın İngiliz şirketin de felsefelerine uygun olması gerektiğinin altını çizdi. Performans açısından baktığımız zaman elektrikli otomobiller oldukça güçlü olsa dahi ağırlıkları kendilerini zaman zaman hantal, yorucu bir hale getiriyor. Sürüş deneyiminin etkilenmesi konusunda endişe duyan şirket bu deneyimin etkilenmemesi için üreteceği elektrikli otomobillerinde hiçbir konuyu atlamadan her kutuyu işaretlemenin peşinde.

Corstorphine’ın verdiği bir röportajda özellikle yineleyerek firmanın bu teknolojiye zorunluluktan değil, kendileri istediği için atılmak istediğini belirtiyor. İngiliz şirket, üreteceği elektrikli hiper otomobilin McLaren’in tüm özellikleri ve gereklilikleri ile uyum içinde olması için çalışıyor.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: