Araç çubuğuna atla

Yeni Toyota Yaris ortaya çıktı – ama beklemek zorunda kalacaksınız

B platformu adı verilen yeni nesil altyapı mimarisinden yükselen Toyota Yaris, toplamda 5 mm kısalmasına rağmen aks mesafesini 51 mm kadar uzatmış. Genişliği de 5 cm kadar artan süpermini, artık hem daha iyi oranlara, hem de daha geniş bir kabine sahip. Yükseliği 4 cm azaltılan Yaris, buna karşın baş mesafesinden feragat etmemiş.

Dış tasarımı makyajlı model ile makyaj öncesinin daha modern bir kombinasyonu olan yeni Yaris‘in kabini de yenilenmiş. Büyük bir dokunmatik multimedya ekranı ile donatılan Yaris‘te 10″ boyutlu head-up display’e de yer verilmiş.

Motor kaputu altında ise yalnızca 3 silindirli benzinli üniteler var. Muhtemelen ülkemizde de satılacak olan 1.0 ve 1.5 atmosferik motorlar ile satılacak olan Yaris’in hibrit versiyonu, Atkinson çevrimiyle çalışan 1.5 atmosferik motor ve elektrik motoru kombinasyonundan beslenecek. Japon üretici, hibrit model için %15’lik bir güç artışı vadediyor; yani yeni Yaris Hybrid’in gücü 115 bg olacak.

Şu anda nikel-metal hidrit batarya kullanan Yaris, yeni jenerasyonda lityum iyon bataryalara geçerek hem performansı arttırmış, hem de ağırlığı %27 oranında düşürmüş.

2020 Toyota Yaris‘in fiyatları ve piyasaya ne zaman sürüleceği henüz açıklanmadı.

Kaynak: Toyota

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: